תסמונת הפה השורף

תסמונת הפה השורף (Burning mouth syndrome) היא אחת התופעות השכיחות והמטרידות.

תסמינים של תסמונת הפה השורף

התסמונת הינה אוסף תסמינים כרוניים המתבטאים בתחושות צריבה ושריפה לא נעימות באזור הפה והלשון, בד"כ על גב הלשון אולם גם בחניכיים ובריריות השפתיים.

הסובלים מפה שורף יתארו תחושות של דקירות כמו סיכה או צריבה כמו לאחר אכילת פלפל חריף.

התסמינים הקלאסיים נוטים להופיע בבוקר ולהתגבר בערב או אחרי האוכל. התסמינים אינם מעירים משינה בלילה. לעיתים התסמינים חולפים וחוזרים לסירוגין.

אצל חלק מהמטופלים יש רגישות למזונות חמים, מתובלים או חומציים.

תסמונת הפה השורף מלווה לעיתים בשינויי טעם, שינויי תחושה בלשון, תחושת יובש בפה, טעם מתכתי ומכיוון שמדובר בסבל אדיר שמאוד משפיע על מצב הרוח- גם בירידה משמעותית באיכות החיים.

תסמונת הפה השורף

גורמי הסיכון לתסמונת זו הם בעיקר:

מהתופעה סובלים בממוצע 2.2% מהאוכלוסייה, מתוכם 75% נשים ובמיוחד נשים בגיל המעבר

כיצד מאבחנים?

אבחון של תסמונת הפה השורף נעשה על ידי רופא שיניים מומחה ברפואת הפה המתמחה במחלות חלל הפה.

אבחון התסמונת לא פשוט – אין לתסמונת תבנית אחת אחידה ויש שונות רבה בין המטופלים.

לא ניתן לזהות תסמונת זו בבדיקות דם ואין לה סימנים חד משמעיים בחלל הפה או בבדיקה דנטלית.

מכיוון שהאבחון לא היה פשוט, סברו בעבר כי התסמונת נובעת מבעיה נפשית.

כיום סוברים שמדובר בכאב עצבי הנובע מתפקוד עצבי לקוי, אוראלי או כללי. במחקרים בנושא נמצאו חריגות ברמת הרירית, הרכב הרוק ואף במוליכים עצביים במוח.

הסובלים מהתסמונת יכולים לסבול גם מכאבי ראש, תסמונת המעי הרגיז, תסמונת גיל המעבר, כאבי גוף וכאבי גב, כאבי לסתות, עייפות כרונית, הפרעות שינה ומחלות פסיכיאטריות.

לא כל תחושת צריבה בפה תחשב סינדרום הפה השורף הקלאסי.  תחושת הצריבה יכולה להיות סימפטום של מחלות ומצבים שונים כמו מחלת הסוכרת, מחלת סיוגרן, שימוש בתרופות מסוימות, אנמיה, גסטריטיס, חוסר בויטמינים ויסודות קורט, חוסר איזון הורמונלי והפרעות פסיכוגניות.

בסוכרת למשל, סיבוך שכיח של המחלה בשם נוירופתיה סוכרתית עלול להשפיע על חלל הפה. חולי סוכרת רבים מתלוננים על תחושות שריפה וצריבה לא נעימות באזור הפה והלשון.

הרגלים כמו חיכוך הלשון בשיניים או בחך ומצבים כגון דלקת, זיהומי פטריות, יובש פה, לשון גיאוגרפית, מחלת ליכן פלנוס, נזקים חומציים, תופעות אלרגיות ואף מחלות אוטואימוניות ונוירולוגיות יכולות לגרום לתחושת צריבה בפה.

מכיוון שישנם לא מעט גורמים לתחושת פה שורף, חשוב שרופא מיומן או מומחה למחלות פה יבדוק וישלול את כל הגורמים האפשריים שיכולים להיות על מנת להגיע לאבחנה נכונה.

לרב ייעזר הרופא במומחים נוספים, בבדיקות דם, צילומי רנטגן והדמיה, בדיקות רוק וביופסיה, בדיקות אלרגיה, בדיקת ריפלוקס וכדומה.

למרות שהסינדרום אינו פתיר וקשה לטיפול, על הרוב הגדול של התסמינים ניתן להקל באמצעות מגוון תרופות מותאמות אישית, המסייעות להרגעת והפחתת פעילות סיבי העצב.

מבחינת טיפול משלים, ניתן להיעזר בתוספים כגון חומצה אלפא ליפואית.

חומצה אלפא ליפואית היא נוגד חמצון חזק הידוע ביכולתו לנטרל רדיקלים חופשיים, הנחקר בשנים האחרונות בצורה נרחבת לשימושים שונים.

הגוף שלנו מייצר חומצה זו בעצמו בכבד, אם כי במינונים מאד נמוכים ועל כן חומר זה נמצא בגוף באופן טבעי.

מחקרים מראים כי מטופלים שנטלו חומצה אלפא ליפואית חשו הקלה בתסמיני הפה השורף*

ניתן לשלב גם טיפול שאינו תרופתי כגון הרפיית מתחים, יוגה, מדיטציה, פעילות גופנית, פסיכותרפיה וכו'.

 

References:

נוירובטיק
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות