כיצד הכורכום יכול לסייע במלחמה בהשמנת היתר?

מהי השמנת יתר ?

עודף משקל והשמנת יתר הם לא רק עניין של יופי:

מי  מאיתנו, נשים וגברים כאחד, אינו מעוניין להיות רזה ובריא וגם כמובן גם להיראות טוב?  ומי לא ניסה דיאטה כזו או אחרת, לפחות פעם אחת במהלך חייו, במטרה לרדת במשקל ?

למרות זאת עודף משקל  והשמנת יתר נפוצים מאוד באוכלוסייה ולמעשה ההשמנה נחשבת כיום למגיפה כלל עולמית בעולם המערבי.

ארגון הבריאות העולמי הגדיר את ההשמנה כ"מחלה כרונית" מתקדמת ונשנית. (5)

מחקרים מלמדים כי השמנה פוגעת באופן משמעותי בבריאות, באיכות החיים וביכולת התפקוד וגורמת לתחלואה נפשית גופנית וכרונית, בשל העובדה שהיא גורמת למחלות נלוות כגון: סוכרת, עודף שומנים בדם, יתר לחץ דם, טרשת מחלות לב, שבץ מוחי דלקות פרקים ואף מהווה גורם סיכון לסרטן מסוגים שונים..

הגדרות עודף משקל (Overweight) והשמנת יתר (Obesity) מתייחסות לחומרת עודף המשקל  שעלולה לפגוע בבריאות. זהו מצב בו כמות קיימת הצטברות עודפת של שומן בגוף ומשקל הגוף גבוה ממה שנחשב כבריא.

הגדרות עודף משקל (Overweight) והשמנת יתר (Obesity) מתייחסות לחומרתה עודף המשקל  שעלולה לפגוע בבריאות. זהו מצב בו כמות קיימת הצטברות עודפת של שומן בגוף ומשקל הגוף גבוה ממה שנחשב כבריא.

המדד העולמי המקובל לקביעת עודף משקל או השמנת יתר חולנית. הוא BMI – Body Mass Index ,ובעברית: מדד מסת הגוף.

את ה-BMI מחשבים ע"י הנוסחה: משקל (בקילוגרמים) חלקי הגובה בריבוע (במטרים).

הקשר בין כורכום והשמנת יתר

על מה מצביעים הערכים?

  • ערכי BMI בתחום 25-19 מעידים על משקל תקין ביחס לגובה.
  • ערכי BMI נמוכים מ־19 נחשבים כתת משקל.
  • ערכי BMI בתחום 29-26 נחשבים כעודף משקל.
  • ערכי BMI גבוהים מ־30 נחשבים כהשמנה.

ערכי BMI מעל 35 נחשבים להשמנת יתר חולנית.

חשוב לזכור שלא מדובר במדד מדויק, מאחר והוא אינו  לוקח בחשבון משתנים כמו מין, גיל, מסת שריר, פיזור רקמת השומן ותפקודה או מבנה הגוף. לספורטאים לדוגמא עשוי להיות BMI גבוה מאוד בגלל משקלם הרב, אבל המשקל הגבוה נובע ממסת השריר.

ולכן באבחון השמנה לא ניתן להסתמך רק על ה-BMI  ועל הרופא לבצע בדיקות נוספות בכדי להעריך חומרת המצב המטבולי, בנוסף  יש לקחת בחשבון  גורמי סיכון אחרים המשפיעים על המצב כגון רמות סוכר ושומנים בדם  יתר לחץ דם, חוסר פעילות גופנית ואורח חיים.

שכיחות ההשמנה בעולם:

כאמור ההשמנה היא בעיה גדלה והולכת, ושכיחותה עולה כל הזמן.

נכון להיום, כ-50% מאוכלוסיית העולם סובלים מעודף משקל; כ-300 מיליון בני אדם בכל רחבי העולם סובלים מהשמנת יתר חולנית, המוגדרת כמצב מסכן חיים;

בישראל כ-44% מהאזרחים מוגדרים כבעלי משקל עודף, מה שמציב אותנו  בין עשר המדינות בהן שכיחות המחלה היא מהגבוהות בעולם.

מדובר בנתונים מדאיגים לכל הדעות, ומדוע? משום שהשלכותיה של המחלה, אינן נוגעות רק לאסתטיקה ולמראה החיצוני. הרפואה מתייחסת להשמנה כמחלה מסכנת חיים בפני עצמה והשפעתה על בריאות הציבור גדולה.

סיבות להשמנה רבות ומגוונות:

לנטייה גנטית להשמנה יש השפעה מסוימת, כמו גם  למחלות רקע ונטילת תרופות.

אך בסופו של דבר, הגורם הבסיסי ביותר להשמנה הוא מאזן אנרגטי חיובי, הנובע מעלייה בצריכה הקלורית, ירידה בהוצאה האנרגטית (שריפת קלוריות), מטבוליזם ירוד או שילוב של כל הגורמים.

הירידה בהוצאה האנרגטית נובעת מירידה בפעילות הגופנית היומיומית.

החיים המודרניים מספקים לנו מגוון פתרונות שחוסכים לנו את העבודות הפיסיות הקשות, מזון נגיש ומוכן ,אורח חיים יושבני הכולל שעות רבות בישיבה מול מחשב, ושימוש במעליות, מדרגות נעות, וכמובן מכוניות מפחיתים את השיעור הפעילות הגופנית שאנו עושים כל יום.

זה בשילוב תזונה בלתי מאוזנת, מזון מהיר ומתועש מדי, המכיל כמויות גבוהות של סוכר ושומן טראנס תורמים לעליה במשקל עם הזמן.

הירידה במשקל ו/ או השמירה עליו הם אתגר רציני כמעט לכל אדם, אז כיצד בכל זאת נוכל למנוע  את העלייה במשקל ולשמור על בריאותנו?

 כמובן שעל ידי אימוץ אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה וספורט ניתן לסייע לגופנו לרדת במשקל אך לא תמיד זה ביעילות רבה.

כיצד כורכום יכול לסייע במניעת השמנה ובתהליך ירידה במשקל?

בוודאי כבר שמעתם על היתרונות הבריאותיים של הכורכום, או לייתר דיוק של הכורכומין הרכיב הפעיל העיקרי בשורש הכורכום, שהינו נוגד דלקת ונוגד חמצון חזק .

אך האם ידעתם שהוא גם  יכול לסייע בתהליך הירידה במשקל ?

מחקרים רבים שהתפרסמו מלמדים על כך שהכורכום משפר ומייעל תהליכים בגוף התורמים לסיוע בצמצום היקפים וירידה במשקל. בזכות העובדה שהוא מפחית את מצב הדלקתיות בגוף.

במחקר שפורסם ב2015 (1) נבדקה יעילות הכורכומין בקבוצה של 44 איש בעלי עודף משקל  וסינדרום מטבולי (סכרת, עמידות לאינסולין, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, שומן עודף במותניים). אנשים בעלי סינדרום מטבולי נמצאים בסיכון גבוה ללקות בשבץ, מחלות לב או סוכרת סוג 2.

המחקר בדק את ההשפעה של שינוי אורחות חיים הכולל פעילות גופנית ודיאטה לעומת הנ"ל בתוספת כורכום.

נמצא כי השילוב של צריכת כורכום מגביר באופן משמעותי ירידה במשקל, ירידה באחוזי השומן בגוף, בהיקף המותניים וב –BMI.

בסקירת מחקרים גדולה שפורסמה ביוני 2019  בכתב העת Frontiers in Pharmacology 2))

הכורכום נמצא כיעיל ובטוח בהורדת רמות הסוכר בדם, בשיפור העמידות לאינסולין ובשיפור פרופיל השומנים בדם. מה שתורם לשיפור התסמונת המטבולית הנלווית להשמנה.

בעבודה זו החוקרים סקרו 21 מחקרים ו־18 מאמרים שעסקו בהשמנת יתר ובתסמונת המטבולית, ובהם התבקשו המשתתפים לצרוך כמויות שונות של כורכום ביום כתבלין או כתוסף.

הכמות הנצרכת במחקרים השונים הייתה בין 80 מ"ג 2400 מ"ג  גרם כורכום ביום.

משך זמן הטיפול בכורכום במחקרים השונים היה בין ארבעה ל־36 שבועות, וברובם נמצא שלכורכום יש השפעה מובהקת על ירידה ב־BMI ועל ירידה בהיקף המותניים.

להלן פירוט המנגנונים שבהם תורם הכורכום לתהליך הירידה במשקל לדברי החוקרים:

 • כורכום תורם לצמצום בכמות תאי השומן (2)

נמצא כי הכורכום תורם להפחתת היווצרות כלי דם חדשים המזינים את רקמת השומן  ובכך מקטין את היכולת של תאי רקמת השומן לגדול ולתפוח הוא גם  מצמצם את השכפול של תאי השומן ובכך מפחית את הצטברות השומן בגוף.

 • כורכום מפחית תנגודת לאינסולין (2,3)

עמידות לאינסולין זהו מצב שאופייני לאנשים עם השמנת יתר וסוכרת  מסוג 2, והיא מתרחשת כאשר התאים מפסיקים להיות רגישים לאינסולין ומפתחים כלפיו תנגודת. כך נוצר מצב שרמת הסוכר בדם עולה, מאחר והאינסולין לא מצליח להכניסו לתאי הגוף

נמצא כי הכורכום  מגביר את רגישות התאים לאינסולין כתוצאה מכך רמות הסוכר והאינסולין בדם יורדות מה שמאפשר את הירידה במשקל.

 • כורכום מפחית את רמות הורמון הסטרס קורטיזול (2)

הקורטיזול הוא הורמון אנבולי ( בונה רקמה) והוא  מוכר גם כהורמון הסטרס. רמות גבוהות שלו ידועות כגורמות להשמנה בטנית וגם להשמנה כללית. נמצא כי הכורכום משפיע על דיכוי האנזים המפעיל את שחרור הורמון הסטרס קורטיזול, וכך תורם לתהליך הפחתת המשקל.

חשוב לזכור שעבור רוב האנשים ירידה במשקל אינה פשוטה ולא מדובר רק בעניין של כוח רצון או בכישלון בהשגת היעד. תהליכים פיזיולוגיים של הגוף נוטים לשמר את רקמת השומן  אשר הינה מקור האנרגיה העיקרי בגוף, כתוצאה מכך הגוף  נוטה להתנגד לירידה במשקל .

אין ספק שכורכום הוכח מסייע בתהליך הירידה במשקל אך הוא אינו תרופת פלא.

בכדי לרדת במשקל ולשמר את התוצאה לאורך זמן חייבים לסגל אורח חיים בריא הכולל שינוי תזונתי, להגביל את צריכת הקלוריות ולהעשיר את המזון בירקות פירות וחלבונים איכותיים, כמו כן חשוב בצע פעילות גופנית סדירה. תמיד מומלץ להסתייע באנשי מקצוע לתמיכה בתהליך.

שילוב של כל אלה עם צריכת כורכום מדי יום יסייע לגוף בתהליך הירידה ובשמירה על המשקל לאורך זמן.

חשוב לדעת שהזמינות הביולוגית של הכורכומין (החומר הפעיל בשורש הכורכום) נמוכה מאוד בשל ספיגה לקויה במערכת העיכול, ולכן ההשפעה של הכורכום כתבלין מאוד נמוכה.

כמות החומר הפעיל בשורש הכורכום מהווה רק 2%-5% ממנו.

טבליה  של כורכום המכילה 1000 מ"ג שווה ל-6 כפיות תבלין כורכום.

כדי להשיג השפעה טובה יש לצרוך כמויות גדולות של התבלין או לחילופין להיעזר בתוסף תזונה המכיל מינון גבוה של החומר הפעיל יחד עם תמציות פלפל שחור המשפרות את הספיגה פי 20 (ב2000% יותר).

בהצלחה ?

References:

כורכום
מאמרים נוספים

  הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות