וירוס הקורונה – איך אפשר להרגיע את המתח והחרדה?

אנחנו חיים כיום בימים מתוחים מאוד של משבר עולמי דרמטי בעקבות התפרצות וירוס חדש, וירוס הקורונה שהוכרז על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגיפה עולמית. כולנו מושפעים מהמראות ומהידיעות המגיעות מרחבי העולם וצמודים לחדשות המשודרות סביב השעון בישראל.

מדינות נוקטות באמצעים קיצוניים כדי לנסות לעצור את התפשטות הווירוס, בטלוויזיה וברחבי האינטרנט מראים תמונות של מקומות תיירותיים מוכרים ריקים מאדם, שדות התעופה ריקים וחברות תעופה מצמצמות למינימום את הטיסות בין מדינות המנתקות את עצמן אחת מהשנייה כדי למנוע את התפשטות הווירוס.

גם בישראל מנסים לעשות הכל כדי לעצור את התפשטות הווירוס, בפרט בשל החשש והדאגה של כולנו לבני משפחה מבוגרים שלאור המידע שהתקבל עד כה הווירוס פוגע בהם באופן קשה יותר. בתי הספר מושבתים והילדים בבית, ברשתות המזון תורים שמעולם לא ראינו המעידים על פאניקה ועל הלחץ שבו כולם נמצאים, גם מקומות התרבות והבילוי ומרכזי הקניות, שהם בדרך כלל המפלט של כולם להתאוורר, סגורים. אנשים חוששים לצאת מהבית שחס וחלילה לא להדבק בווירוס וכולם שומרים ומקפידים על מרחק אחד מהשני.

הרגעה

בנוסף קיים ההיבט הכלכלי. גם מבחינה זאת החרדה, המתח והעצבנות גבוהים מאוד. עובדים רבים מאבדים את עבודתם או נשלחים לביתם לחופשה ללא תשלום, בחדשות מספרים בכל יום על נתוני האבטלה העולים באופן דרמטי, בעלי עסקים חוששים מהמצב הקשה אליו הם עלולים להיקלע, שוק ההון מתרסק ואיתו החסכונות (פנסיות, קרנות השתלמות) של כולם ובחדשות מדברים על משבר כלכלי מתקרב.

אם חוסר הודאות והחשש מהמצב משפיע עליכם – אתם לא לבד!

המצב מעלה אצל רבים את מפלס החרדה, הלחץ, המתח והעצבנות. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לעזרה, קיימות תרופות ללא מרשם, המכילות צמחי מרפא וויטמינים שאינם ממכרים, היכולות לעזור לכם להתגבר על המצב ולהרגיע במצבים של מתח ועצבנות ואף לעזור בשינה.

ולריאן

ולריאן רפואי הוא צמח רב שנתי בעל פרחים לבנים או ורודים. ולריאן פועל כמו תרופת הרגעה על המוח ומערכת העצבים. שורש צמח הולריאן מכיל חומרים פעילים רבים אשר נמצאו כמסייעים ומקלים על לחץ נפשי, מתח, חרדה ונדודי שינה. ולריאן הוא חלופה פופולארית לתרופות מרשם לבעיות שינה, הנחשבת בטוחה ושאינה ממכרת. מחקרים מעידים כי הוא מסייע לאנשים להירדם מהר יותר, והם חווים איכות שינה טובה יותר.

פסיפלורה

את פרי התשוקה (בתרגום מאנגלית), הפסיפלורה, כולם מכירים. שיח מטפס עם פרחים מיוחדים המזכירים שעון ופרי מיוחד. הפסיפלורה מכילה חומרים מרגיעים ומסייעת בהקלה על אי שקט כתוצאה ממצבים של חרדה, מתח ועצבנות ובקשיי הרדמות.

וויטמינים B1  ו- B6 ידועים כחיוניים למערכת העצבים

וויטמין B6 (פירידוקסין)

מסייע בחילוף החומרים של החלבון, בייצור תאי דם אדומים והינו חיוני למערכת העצבים ליצירת סרוטונין ודופמין האחראים על מצב הרוח וכן ליצירת ההורמון מלטונין האחראי על השראת שינה בלילה.

מחסור בוויטמין B6 מתבטא בנדודי שינה, עצבנות, דכאון ועלול להוביל לאנמיה, עייפות והפרעות נוירולוגיות. 

ויטמין B1 (תיאמין)

הוויטמין משתתף בתהליכים ביולוגים רבים מאוד: מסייע לחילוף חומרים תקין בגוף ולתהליכי הפקת אנרגיה ואספקת חמצן לגוף ולתמיכה במערכת העיכול והעצבים. בין השאר הוא מסייע בתהליך יצירת מעטפת המיאלין של תאי העצב וחיוני לחילוף חומרים של סוכרים עבור תאי המוח ומסייע ביצירת מתווכים עצביים חיוניים כגון אצטיל כולין.

תופעות אופייניות לחוסר בוויטמין זה הינן: חולשה, חוסר תאבון וירידה במשקל, רגזנות, פגיעה בזיכרון ונדודי שינה

הוויטמין נאגר בכמות קטנה בגוף ולכן חוסר עלול להתפתח במהירות רבה. חוסר חמור בוויטמין B1 עלול לגרום לפגיעה עצבית חמורה ולהתפתח למחלת ברי-ברי, הגורמת לפגיעה במערכת העצבים, המוח ובשריר הלב.

קיימות תרופות הרגעה טבעיות ללא מרשם המכילות את צמחי המרפא והוויטמינים. חשוב לציין כי השימוש בהם אינו גורם להתמכרות. התרופות מגיעות בטבליות ואף בנוזל וזמינות בבתי המרקחת בקופות החולים וכן בבתי המרקחת הפרטיים וברשתות הפארם השונות.

מומלץ להתייעץ עם רופא/ רוקח.

קלמנרבין
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות