אבנים בכליות – כיצד מטפלים ולמה לצפות לאחר האבחון

אבנים בכליות זו מחלה שכיחה אשר במהלכה מלחים שנוצרים בשתן מתגבשים ויוצרים אבנים. לעיתים התופעה עשויה לחלוף מעצמה ואף לא לכלול תסמינים, ובמקרים אחרים, ייווצרו תסמינים עזים כמו כאבים ואף אי ספיקת כליות, ותידרש התערבות רפואית.

במידה ועולה החשד שיש לכם אבנים בכליות, הרופא יבצע את הבדיקות הבאות למטרת אבחון:

  • בדיקות דם – מטרתן היא לבדוק אם יש בדם שלכם רמות גבוהות של סידן או חומצת שתן. תוצאות הבדיקות יעזרו לרופא לעקוב אחר בריאות הכליות ולאתר מצבים רפואיים אחרים. 
  • בדיקת שתן – בעזרת בדיקת שתן הרופא למעשה בודק אם אתם מפרישים רמות גבוהות של מינרלים מהסוג שעשוי להתגבש לאבנים, או לחלופין רמות נמוכות של חומרים שתפקידם למנוע התגבשות של אבנים בכליות. כדי שהבדיקה תהיה יעילה, הרופא עשוי לבקש מכם לאסוף שתן במהלך 48 שעות. 
  • בדיקות הדמיה – אם יש לכם אבנים בכליות, לעיתים ניתן יהיה לראות אותן על ידי בדיקת הדמיה. בדיקה כמו CT למשל יכולה אפילו לחשוף אפילו את הזעירות שבאבנים. אפשרות נוספת היא אולטרסאונד, זו בדיקה לא פולשנית, מהירה ופשוטה לאבחון אבנים בכליות.
  • בדיקת האבנים עצמן – יש אבנים שנפלטות מהגוף באמצעות השתן וכך עוברות מעצמן. ייתכן שתתבקשו להטיל שתן דרך סוג של מסננת כדי לאסוף אבנים. את האבנים הללו שולחים למעבדה כדי לגלות מאילו חומרים הן מורכבות, כך הרופא יכול לקבל מושג לגבי סוג האבנים ודרכי הטיפול האופטימליות. 

אובחנתי עם אבנים בכליות – מה קורה עכשיו?

במידה ולאחר הבדיקות התקבלה האבחנה שיש לכם אבנים בכליות, הרופא יבנה עבורכם תכנית טיפול, בהתאם לסוג האבנים, מיקומן והגורמים להיווצרותן. 

האם יש הבדל בשיטת הטיפול בין אבנים קטנות לאבנים גדולות? 

התשובה היא כן. רוב האבנים בכליות לא ידרשו טיפול פולשני. כאשר מדובר באבנים קטנות הגורמות לתסמינים כמעט לא מורגשים, לרוב הן יעברו מעצמן ויפלטו מהגוף. סביר להניח שבמקרה הזה הרופא ימליץ לכם לשתות כמות גדולה של מים במהלך היום כדי לייצר שתן יותר צלול ודליל ולמנוע את היווצרותן של האבנים.

במקרים אחרים, הרופא ימליץ על משככי כאבים, כמו למשל כאשר האבנים גורמות לאי נוחות מסוימת, או על טיפול תרופתי שיסייע לאבן להיפלט מהגוף מהר יותר. 

במידה ואתם סובלים מאבנים שגדולות מדי מכדי להיפלט בעצמן מהגוף, הסיפור יהיה מעט שונה, מכיוון שאבנים אלו עשויות לגרום לתסמינים כמו דימום, נזק לכליות או לדלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן. אז יעלה הצורך בטיפול מקיף יותר.

האבנים אינן עוברות מעצמן, כיצד מטפלים?

במידה ואתם מתמודדים עם אבנים בכליות שלא חולפות מעצמן וכתוצאה מכך גם גורמות לכאבים או לבעיות בריאותיות אחרות, הרופא עשוי להמליץ על כמה שיטות טיפול, ביניהן:

  • גלי קול - במידה והאבנים נמצאות בשופכן, או שגודלן אינו עולה על 2 מ"מ, אפשר לטפל בהן על ידי גלי קול. במהלך הטיפול משתמשים בעוצמות חזקות של גלי קול כדי לפרק את האבנים לחתיכות קטנות יותר, על מנת שיוכלו להיפלט מהגוף באופן עצמאי.

  • אורטרוסקופיה - נחשבת לשיטה יעילה לטיפול באבנים בכליות, מדובר בהליך זעיר פולשני שבעזרתו ניתן למגר את התופעה כמעט לחלוטין. במהלך ההליך המנתח מחדיר לגופו של המטופל צנתר הכולל אמצעים אופטיים במטרה לאתר את האבנים. לאחר איתורן, האבנים מרוסקות באמצעות קרן לייזר, כאשר החתיכות הקטנות נשטפות החוצה אל כיס השתן או שמחלצים אותן. 
  • PCNL - שיטה נוספת לטפל באבנים בכליות היא PCNL גם כאן מדובר בהליך כירורגי זעיר פולשני. טיפול זה מתאים כאשר מדובר באבני כליה גדולות יחסית. במהלך ההליך מבוצע חתך קטן בגב או במותן לקבלת גישה טובה יותר אל הכליה. ההליך מבוצע על ידי אמצעים אופטיים שמאפשרים לרופא לראות את התמונה הגדולה, להחדיר צינורית לכליה ולטפל באבנים בצורה יעילה. 

שלושת שיטות טיפול אלו נחשבות לשכיחות למדי ובעלות אחוזי הצלחה גבוהים. הן מבוצעות תחת אלחוש או הרדמה ודורשות תקופת החלמה קצרה יחסית. במידה ושיטות אלו לא צלחו, תמיד ישנה האופציה של ניתוח פתוח, אולם היא תהיה האפשרות האחרונה, שתגיע רק לאחר שכל שאר דרכי הטיפול נכשלו. 

כיצד ניתן להימנע מאבנים בכליות?

כדי למנוע אבנים בכליות ובדרכי השתן יש לשלב בין טיפול תרופתי לבין ביצוע שינויים באורח החיים.

בצעו את השינויים הבאים באורח חייכם

כדי להפחית את הסיכון לאבנים בכליות עליכם לשתות מספיק נוזלים לאורך היום כדי לייצר מספיק שתן, במיוחד באקלים החם והיבש האופייני למדינת ישראל או במידה ואתם מבצעים פעילות גופנית בתדירות. צבע השתן שלכם יעיד אם אתם שותים כמות מספקת של מים. 

אם אתם נוטים לייצר אבני קלציום אוקסלט, מומלץ להימנע ממזונות עשירים באוקסלט כמו למשל במיה, סלק, תרד, מנגולד, אגוזים, תה, בטטה, מוצרי סויה, פלפל שחור ושוקולד. 

כמו כן יהיה עליכם להקפיד על תזונה דלה במלח וחלבונים מן החי, כך שכדאי להפחית את כמות המלח שאתם צורכים ולצרוך חלבונים ממקורות אחרים.  

למרות הדעה הרווחת לצריכת מזונות עשירים בסידן אין השפעה על רמת הסיכון להיווצרות אבני סידן בכליות. עם זאת כן מומלץ להיזהר עם נטילת תוספי סידן. בכל מקרה, התייעצו עם הרופא שלכם בנושא ובקשו ממנו הפנייה לדיאטנית שתבנה עבורכם תפריט ייעודי. 

טיפול תרופתי ותוספי תזונה – כפתרון מניעתי

הרופא יבחר טיפול תרופתי בהתאם לסוג האבנים שיש לכם, שכן לא כל תרופה שתהיה יעילה לטיפול באבני סידן, תהיה יעילה גם עבור אבני חומצת שתן או כל סוג אחר. תרופות מפחיתות ואף ממיסות את המינרלים השונים ואת חומצת השתן בדם ובשתן וכך מונעות את היווצרותן של האבנים. 

טיפול נוסף שידוע ביעילותו ומגובה במחקרים הוא פוטסיום ציטראט. נטילת פוטסיום ציטראט באופן קבוע תפחית את הסיכון להיווצרות אבנים בכליות ב- 93% אחוזים! פוטסיום ציטראט יעיל עבור אבני סידן, שהן הסוג הנפוץ ביותר של האבנים, אך גם עבור אבני חומצת שתן. כאשר נוטלים אותו על בסיס קבוע, הוא יכול להפחית היווצרות של אבני כליה חדשות ולמנוע את כל הכאבים, האשפוזים והטיפולים הנלווים להיווצרות אבנים בכליות, ואף להקטין את הצורך בניתוחים, במקרים יותר קיצוניים. כמובן שמומלץ להיוועץ ברופא המטפל לפני השימוש.

ולבסוף – מומלץ להקפיד על מעקב רפואי שנתי, או בתדירות המומלצת על ידי הרופא, כדי למנוע את הסיכון להיווצרות חוזרת של אבנים בכליות. 

*המידע המובא הינו כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ רפואי. מתווה הטיפול יקבע בהתאם להמלצת הרופא המטפל בלבד.
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות