אבנים בדרכי שתן – כיצד ניתן לטפל בהן ולמנוע את חזרתן?

ד"ר זליצ'נקו גנאדי, מנהל שירות אנדואורולוגי בבית חולים "העמק", מומחה לכירורגיה אורולוגית עם תת התמחות באנדואורולוגיה וטיפול באבנים בדרכי השתן.

אנשים רבים סובלים מאבנים בדרכי השתן (בכליות, בשופכנים ובשלפוחית השתן). שכיחותה של מחלה זו מוערכת בין 3% עד 10% מהאוכלוסייה.

אבנים אלו נוצרות בכליות עקב התגבשות מלחים הנמצאים בשתן בריכוז גבוה. מחלה זו יכולה להתבטא בתסמינים וסימפטומים שונים; החל מחולים שלא מודעים כלל להימצאותן של אבנים בגופם, דרך כאבים עזים הנגרמים ממעבר של אבנים במערכת השתן, זיהומים חוזרים ולעיתים אף מסכני חיים, ועד למצבים של פגיעה בתפקוד הכלייתי ואף לאובדן כליה.

ישנם סוגים שונים של אבנים בדרכי שתן. השכיחות ביותר הן אבני סידן (כ- 75%), במקום השני עם כ – 10% שכיחות לכל סוג הן  אבני חומצת שתן ואבני זיהום.

מניעת אבנים בכליות

קיימות ארבע סיבות להיווצרות אבנים בכליות:

1) שינויים מטבוליים, הכוללים הפרעות בספיגת או הפרשת מומסים שונים (כגון סידן, אוקסלט, חומצת שתן וכו') במערכת העיכול ו/או בדרכי השתן.                 

2) זיהומים בכליות ובדרכי השתן שנגרמים ע"י חיידקים מסוימים שמייצרים אבנים (Proteus).

3) מומים במערכת השתן אשר גורמים לפינוי מופחת של השתן.

4) התייבשות שגורמת להיווצרות משקעים שהופכים לאבנים.

עד שנות ה-80 של המאה הקודמת, הטיפולים באבנים בדרכי השתן היו כרוכים בניתוחים גדולים ובסבל רב. מאז, התקדמו הטכנולוגיה והטיפולים לאבנים בדרכי השתן , והיום הינם נושאים אופי זעיר-פולשני שכולל ריסוקים חוץ-גופיים וניתוחים אנדוסקופיים למיניהם שתכליתם ריסוק תוך גופי של האבנים.

כעקרון, הטיפול באבנים נקבע ומותאם לכל חולה בנפרד ותלוי בגודל האבנים ומיקומם במערכת השתן, רמת החסימה שנגרמה, תפקודי הכליות, ההרכב הכימי של האבן ועוד.

אבנים קטנות מ-4 מ"מ לרוב נפלטות בעצמן בשתן. מעבר האבן כרוך לעיתים בכאבים. אבנים גדולות יותר נתקעות בדרכי השתן, גורמות לחסימה של ניקוז השתן, כאבים עזים, זיהומים ואף פגיעה קשה בתפקוד הכליה. במקרים כאלה יש לעיתים צורך בטיפול דחוף.

אבנים בדרכי השתן

כיום ניתן לטפל בחלק ניכר מהאבנים ללא צורך בניתוח או פעולה חודרנית.

ניתן לרסק את האבנים בעזרת גלי הדף המכוונים מחוץ לגוף אל האבן. הפרורים נפלטים בדרך כלל מאוחר יותר בשתן ללא התערבות נוספת. טיפול זה מתאים לילדים ומבוגרים (פרט לנשים בהריון) עם אבנים קטנות מ 2 ס"מ ללא תלות במיקום האבן (כליה או שופכן). הטיפול נעשה בטשטוש או בהרדמה כללית. טיפול זה יעיל פחות לחולים עם עודף משקל, ולאבנים המורכבות מציסטין, או באבנים נעוצות בשופכן פרק זמן ארוך.

כירורגיה זעיר-פולשנית ואנדוסקופית, היא שיטת ניתוח המאפשרת ביצוע ניתוחים ללא פתיחת הבטן. במהלך הניתוח משתמשים במיכשור זעיר המוחדר לתוך מערכת השתן ומאפשר למנתח לראות במסך רחב את האבנים ולטפל בהן. לשיטה יש יתרונות רבים, ובהם שעור הצלחה גבוה, החלמה מהירה, אשפוז קצר, הפחתה בכאבים ותוצאות קוסמטיות טובות יותר. באמצעות מכשור אופטי (אנדוסקופ) מיוחד וטכנולוגיית לייזר מתקדמת ניתן כיום לטפל באבנים בדרכי השתן בחתך זעיר או ללא צורך בחתך בכלל. בשיטות אלו ניתן לטפל גם בבעיות אחרות בדרכי השתן כגון הצרויות וגידולים קטנים.

 

במקרים של אבנים גדולות או אם קיימת חסימה במערכת השתן אשר תמנע את הפינוי של הפרורים ניתן להשתמש בשיטות טיפול אחרות – שיטות אנדוסקופיות (אורטרוסקופיה או ריסוק אבנים מלעורי – PCNL) בהן משתמשים בהחדרת מכשיר אופטי לכליה או לשופכן ודרכו מרסקים את האבן באמצעות לייזר או אולטרה-סאונד תוך שאיבת הפרורים.

מניעת אבנים בכליות ובדרכי השתן

*במקרים של סיכוי מוגבר להיווצרות אבנים, יש צורך בביצוע בירור מטבולי לאבנים שכולל בדיקת מרכיב האבן ואיסוף שתן לבדיקת מומסים שצפויים לגרום להיווצרות אבנים. אחרי קבלת התמונה המלאה אפשר יהיה לבחור את הטיפול המומלץ.

התנאי החשוב ביותר למניעת אבנים הוא שתייה מרובה, משום שכך נעשה דילול מומסים ומניעת התגבשותם. תנאים נוספים למניעת ההיווצרות הם דיאטה דלת מלח, הימנעות של צריכת יתר של חלבון בעלי חיים והורדת כמות האוקסלטים במזון (שוקולד, אגוזים, תרד וכו').

מאחר והסוג הנפוץ הוא אבני סידן, הטיפול יהיה בדרך כלל מבוסס על נטילת ציטראט אשר נקשר לסידן בשתן והופך אותו לחומר מומס היוצא עם השתן (למידע נוסף על פוטסיום ציטראט). כתוצאה מכך ניתן למנוע גדילה של אבני סידן או את חזרתן. יתרון נוסף של טיפול עם ציטראט הוא הבססה של השתן (עליית רמת ה-pH) שמאפשרת פירוק ומניעת אבנים מסוג חומצת שתן.

לסיכום, גילוי וטיפול מוקדם באבנים בדרכי השתן, הקפדה על ההוראות הכלליות למניעת המחלה וטיפול תרופתי מותאם, מאפשרים הבראה מהירה והימנעות מהישנות המחלה.

רוצים למנוע את האבן הבאה בדרכי השתן?

כמה מילים על פוטסיום ציטראט:

פוטסיום ציטראט מהווה טיפול עיקרי במניעת אבנים בכליות.

מחקרים מראים כי פוטסיום ציטראט מפחית ב 93% היווצרות של אבני כליה חדשות.

התמדה בטיפול עשויה למנוע חזרה של אבנים, ואת הסבל הכרוך בהן: כאבים, אשפוזים, ניתוחים וכו'.

השימוש בפוטסיום ציטראט:

 ✓ מפחית התקפי כאב בשל עווית כליתית לאורך שנים

✓ מעלה pH בשתן (מבסיס את השתן). הבססת השתן עוזרת בטיפול ובמניעת אבני חומצה אורית ואבני ציסטין

✓ מעלה את רמות הציטראט בשתן ובכך מסייע בעיכוב היווצרות אבני סידן אוקסלט וסידן פוספאט  ובמניעתן

להמשך קריאה לחצו >
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות