כורכום להקלה על כאבי ברכיים ו/או דלקות מפרקים

מי מאיתנו אינו  סובל מדי פעם או על בסיס יום יומי מכאב כלשהו, הרבה פעמים מקור הכאב לא ממש ברור לנו, אנחנו רק סובלים ממנו ומרגישים אותו. לרוב מחכים ומקווים שיעבור וכשהוא הופך ממש בלתי נסבל אז אנו מחליטים לעשות מעשה ולפנות לעזרה.

האם ידעתם שכאב הוא הסיבה הנפוצה ביותר שבגללה פונים לרופא ?

בדרך כלל כאב מסמן על המצאות דלקת בגוף. לכן כל טיפול המפחית את רמת הדלקת  מקל גם על הכאב שנגרם כתוצאה ממנה.

כאבי מפרקים הם מסוגי הכאב הנפוצים ביותר וכמעט אין אדם שלא יסבול מהם במהלך חייו.

כאבי מפרקים יכולים להגרם מסיבות רבות אך הנפוצה ביותר היא שחיקת הסחוס הניוונית – אוסטאוארטריטיס

זהו מכלול של הפרעות הגורמות להרס הסחוס ולשינויים גרמיים העלולים לגרום לכאבים ולהפרעה תפקודית. הפגיעה של דלקת מפרקים ניוונית באה לידי ביטוי בדרך כלל בכאבי ברכיים, במפרקי הירך או בקרסוליים. מצב זה גורם לדלקת המקומית הפוגעת  ברקמות החיבור - הרצועות והגידים שמסביב למפרק ,כתוצאה מכך נגרמים כאבים מפושטים וקושי בהליכה או תנועה.

שכיחות המחלה עולה עם הגיל והיא פוגעת בכ-60% מהגברים ובכ-70% מהנשים מעל גיל 65. השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים מעל גיל 55.

המטרה החשובה ביותר בטיפול בדלקת מפרקים ניוונית היא שיכוך הכאב, בכדי לאפשר תפקוד יומיומי ופעילות גופנית. חומרת הכאב משתנה מחולה לחולה ותלויה במשתנים רבים.

כאבי ברכיים ודלקות מפרקים

במידה והדלקת אינה מטופלת, הכאב ימשיך להציק ואף עשוי להתגבר ולפגוע בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים בצורה משמעותית.

בעולם כולו נערכו מחקרים רבים על הקשר בין כורכום והשפעתו המיטיבה על מצבי דלקת בגוף.

ממחקרים רבים על אוסטאוארטריטיס - שחיקת מפרקים ניוונית ושימוש בתמציות כורכום - שהתבצעו בשנים האחרונות עולה כי הכורכום יעיל כל כך בהפחתת הדלקת והכאב עד כדי כך שהוא יכול להחליף תרופות משככות כאב נפוצות ויעיל במידה דומה בהפחתת סמני דלקת.

במחקר שבו השתתפו חולי ארטריטיס עם כאבים בברכיים נבדקה השפעתן של כמוסות כורכום אל מול השפעתו של איבופרופן. התוצאה שהתקבלה הייתה מרשימה מאוד: הפחתת הכאב והשיפור בתסמינים היה זהה בשני המקרים . (3)

אז מה בכל זאת ההבדל?

בקבוצת האיבופרופן שכיחות תופעות הלוואי הייתה  גבוהה יותר לעומת קבוצת הכורכום, שהינו למעשה תוסף תזונה,

אך חשוב לציין כי קיים הבדל במהירות ההשפעה:

למיצוי שורש הכורכום לוקח שבוע-שבועיים להשפיע על הדלקת ועל הכאב, ואילו את ההשפעה של התרופות הקונבנציונליות רואים תוך יום. אין ספק שנדרשת פה הצמדות לנטילה יומיומית של הכורכום וסבלנות.

כורכום אמנם משמש כתבלין בהרבה מטבחים בעולם, אבל הוא גם מצמחי המרפא העתיקים והידועים ביותר. כיום הכורכום הוא אחד מהצמחים עליהם נערכים הכי הרבה מחקרים בתחום הדלקת והכאב. למעשה החומר הפעיל שבו הכורכומין הוא בעל התכונות הריפוי וההקלה. הכורכומין הינו חומר המסוגל לעכב אנזימים ורכיבים נוספים הגורמים לדלקת ולכן מתאים לטיפול בכל סוגי הדלקות בגוף ובהן דלקת מפרקים, דלקות שרירים, דלקות במערכת העיכול ועוד...

הכורכומין מומלץ כיום על ידי רופאים בכל העולם כפתרון יעיל  להקלה ולריפוי של דלקות מפרקים, ודלקות אחרות, יתרונותיו בתחום זה הוכחו באלפי מחקרים קליניים.

קיימים הרבה מאוד סוגים של תוספי תזונה המכילים כורכומין בשוק, אבל כדי לקבל את התוצאה הטובה ביותר כדאי לבחור במוצר הטוב והיעיל ביותר. כזה המכיל 100% תמציות כורכומין יחד עם תמצית פלפל שחור המשפרת את הספיגה ב 2000%.

חשוב לדעת כי לא כל המוצרים בשוק מכילים את אותה כמות כורכומין. ולכן יש לבחור במוצר המיוצר בחברה אמינה בעלת אבטחת איכות בסטנדרטים גבוהים כמו חברת תרופות.

References:

כורכום
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות