ויטמין D להפחתת הסיכון לדלקות חריפות בדרכי הנשימה במהלך מגיפת הקורונה

*** עדכון בנוגע לצריכת ויטמין D בימי קורונה:

במסמך הנחיות4 שהוציא משרד הבריאות "הנחיות להתמודדות עם תחלואה מנגיף קורונה החדש – מעודכן ליום 8.4.20 – עדכון 1" קיימת המלצה ספציפית על ויטמין D לציבור הרחב: "יש לשמור על סטטוס ויטמין D תקין באמצעות יציאה לשמש בזרועות חשופות למשך 20 דקות מצטברות ליום בשעות השמש (בין השעות 16-11), או לקיחת תוסף של 800-1,000 יחידות ויטמין D ליום בעיקר לקשישים ולמי שאינו חשוף לשמש."

 בנייר עמדה5 (פרופ' צופיה איש שלום ושות', 5.4.20) המצורף למסמך ההנחיות: "תיסוף ויטמין D להפחתת הסיכון לדלקות אקוטיות בדרכי הנשימה במהלך מגיפת ה-  COVID-19" נכתב בין השאר: "מחקרי תצפית מצביעים על כך שמחסור בוויטמין D קשור בסיכון לדלקת בדרכי הנשימה. מחסור בוויטמין D עלול לגרום לפגיעה בייצור נוגדנים ופעילות הפגוציטים וכך לפגוע ביכולת להילחם בפתוגניים נשימתיים……במהלך המגיפה, הגבלות יציאה מהבית תפחית את החשיפה לשמש וצפויה להוביל לירידה ברמות הוויטמין D. במגפה הנוכחית של COVID-19, לא ריאלי למדוד רמות ויטמין D בסרום כדי לקבוע במדויק מי באוכלוסייה לוקה בחסר, ולכן צפוי לתועלת הגדולה ביותר מהתיסוף. במקום זאת, על סמך העדויות הטובות ביותר הזמינות כיום, יש להמליץ בדחיפות על תיסוף של האוכלוסייה הרחבה במינונים של 1000-2000 IU / ליום.

קישור למסמכים בהמשך למטה ***

מתי בדקתם אם רמת הויטמין D שלכם תקינה? ואיך זה קשור במניעה של זיהומים בדרכי הנשימה?

הרבה אנשים שואלים את עצמם במיוחד בזמנים אלו של ימי וירוס הקורונה (Covid-19), כיצד לשמור על גוף בריא וכיצד ניתן לסייע למערכת החיסון שלנו.

בין הגורמים שיכולים לסייע לפעילות מערכת החיסון ניתן למצוא גם ויטמינים ומינרלים. אחד הויטמינים המפתיעים והמעניינים בהקשר זה הינו ויטמין D.

ויטמין D ידוע ומוכר לכולם בחשיבותו לבניית העצם. הויטמין מיוצר בעיקר מחשיפת עור הגוף למספר דקות ביום לקרני השמש.

אנשים רבים סובלים מחוסר בויטמין D בגוף. בעידן המודרני אנשים עובדים במשרדים ונחשפים פחות לאור השמש, כמו כן ישנם גורמים נוספים המשפיעים על ייצור ויטמין D בעור כמו גוון העור, העונה בשנה (בחורף – פחות חשיפה לשמש), שימוש במסנני קרינה (קרם הגנה) ועוד. מידע נוסף תמצאו במאמר כאן באתר.

בפרט כעת, במהלך מגיפת הקורונה ולאור הגבלות היציאה מהבתים, החשיפה לשמש מועטה וצפויה להוביל לירידה ברמות ויטמין D בכלל האוכלוסיה.

הקשר בין וויטמין D ובעיות בנשימה

מה הקשר בין רמות ויטמין D לזיהומים בדרכי הנשימה?

וירוסים וחיידקים שונים וביניהם וירוס הקורונה ווירוס השפעת עלולים לגרום לדלקות חריפות בדרכי הנשימה.

מחקרים שונים שהתפרסמו בשנים האחרונות מעידים על חשיבותם של ויטמינים ובעיקר ויטמין D בסיוע למערכת החיסון ובפרט על קשר בין רמות ויטמין D נמוכות בגוף לבין סבירות גבוהה יותר ללקות בזיהומים חריפים בדרכי הנשימה1.

בין המחקרים השונים שפורסמו בולטת סקירת מחקרים חשובה שפורסמה בשנת 2017 בכתב העת הרפואי היוקרתי הנחשב "בריטיש מדיקל ג'ורנל" – BMJ. המאמר סקר 25 מחקרים איכותיים (מבוקרים, אקראיים) שבהם השתתפו 10,933 משתתפים מ-15 מדינות בטווח רחב של גילאים מ-0 עד 95 שנים.

מסקנות הסקירה היו כי תוספת ויטמין D בטוחה והגנה על המטופלים מפני דלקות חריפות בדרכי הנשימה1. התועלת הגדולה ביותר הייתה אצל אנשים עם חוסר גדול בויטמין D וכן אצל אנשים הלוקחים ויטמין D באופן קבוע (יומי או שבועי) ולא כמנות בולוס (מתן כמות גדולה יחסית בזמן מסוים). החוקרים ציינו במסקנות המחקר שביצעו כי תוספת וויטמין D עשויה לסייע במניעת זיהום נשימתי חריף בדרכי הנשימה1.

מאמר נוסף שהתפרסם בשנת 2013 בחן את הקשר בין רמות נמוכות של ויטמין D לבין דלקות בדרכי הנשימה. המחברים סקרו 11 מחקרים שונים שבהם השתתפו 5,660 מטופלים. תוצאות הסקירה העידו כי לויטמין D יש השפעה מגנה מפני דלקות חריפות בדרכי הנשימה וכן כי תוספת ויטמין D פעם ביום נראית היעילה ביותר כדי להנות מהשפעה זו2.

כיצד ניתן לבדוק מהן רמות הויטמין D שלכם?

אנשים רבים סובלים מחוסר בויטמין D בגוף, כדי לבדוק אם חסר לכם ויטמין D יש צורך בהפניה מהרופא לבדיקת דם פשוטה שתעיד על רמת הויטמין בדם.

מחקרים שונים מעידים על חשיבותו של וויטמין D במניעת מחלות שונות. מידע נוסף בנושא תמצאו כאן באתר

כיצד ניתן לספק לגוף תוספת ויטמין D?

ניתן לרכוש בבתי המרקחת תוספי תזונה או תרופה ללא מרשם רופא המכילים ויטמין D.

מבחר המוצרים המכילים ויטמין D גדול, איך לבחור ביניהם?

הבדל משמעותי שכדאי להתייחס אליו הינו ההבדל בין ויטמין D תרופה ללא מרשם, לבין ויטמין D תוסף תזונה.

במאמר שפורסם בארה"ב בכתב העת הרפואי הנחשב JAMA, נבדקו תוספי תזונה ויטמין D של חברות שונות3. בוצעה בדיקת תכולה לטבליות לכל אחת מהחברות. נבדקה תכולת ויטמין D ב-5 טבליות מאותה אריזה, 5 טבליות משתי אריזות שונות מאותה אצווה וכן 5 טבליות משתי אריזות שונות מאצוות שונות. בכל אחת מהבדיקות נמצאה שונות גדולה בין טבליה לטבליה בתכולת הויטמין D שבה והטבליות לא הכילו את המינון הרשום על האריזה. באחת החברות נמצאה טבליה שהכילה 9% מהחומר הפעיל שהיה אמור להיות בטבליה.

ויטמין D תרופה, עובר בדיקות רבות המבטיחות יציבות, איכות חומר גלם גבוהה, יעילות, בטיחות ומינון מדויק בכל טבליה. כאשר קיימת תרופה מתאימה כדאי לבחור בה.

*המידע המובא אינו מהווה יעוץ רפואי

References:

ויטמין D3
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות