סובלים מאבנים בכליות? 5 טיפים להפחתת הסיכון להיווצרות אבני כליה חדשות

הכאב הנובע מאבנים בכליות נחשב לאחד מעשרת הכאבים החזקים ביותר שעלולים לחוות בחיים.

כיצד ניתן להפחית את הסיכון לאבנים בכליות?

אבנים בכליות הינן גבישים קשיחים ביסודם העשויים מינרלים ומלח חומצי, אשר נוצרים בתוך הכליות. אם הן הופכות למספיק גדולות, קשה להן לעבור בדרכי השתן והן עלולות לגרום לכאב קיצוני.

אדם הסובל מאבן בכליות נמצא בסיכון של 30%-50% לפתח אבן נוספת תוך 5 שנים1, לכן אם סבלתם בעבר מאבנים בכליות, חשוב להבין כיצד למנוע את חזרתן ולמנוע בכך את הכאב והסבל בעתיד.

1. שתו הרבה מים! – שתיה מרובה חשובה ויעילה במניעת הווצרות אבנים . כמות מספקת של מים (10-12 כוסות – כ-3 ליטר ללא כל סוכר, נתרן או כל מרכיב אחר) תסייע לשטוף חומרים העלולים ליצור אבנים בכליות. בעיקר בקיץ, הגוף מאבד הרבה נוזלים , מה שעלול להוביל בסופו של דבר לריכוז שתן גבוה יותר, אשר מגדיל את הסיכון להיווצרות אבני כליה.

עלייה במדרגות

2. מתנו את צריכת המלח – צריכה גבוהה של נתרן עשויה לעודד יצירה של אבנים בכליות מכיוון שהנתרן מגדיל את כמות הסידן בשתן ובכך עשוי לגרום ליצירת אבנים.

3. הימנעו מצריכת קפאין (קפה, תה שחור)- קפאין גורם להתייבשות. התייבשות הופכת את השתן לרווי במלחי סידן וחומצת שתן המתחילים לשקוע, להתגבש וליצור אבנים.

4. הגבילו צריכת מזון המכיל אוקסלט כדי להוריד את הסיכון ליצירת אבני סידן אוקסלט. אוקסלט נמצא במזונות רבים כגון קקאו, שוקולד, משקאות שוקו, משקאות תה (למעט תה ירוק), חלב סויה, גבינת סויה, שומשום, סובין חיטה, סלק, כרוב סגול, תרד, תאנים, אוכמניות, שעועית, אגוזים למיניהם (בוטנים, חמאת בוטנים, אגוז מלך, פקאן), פלפל שחור, קליפת לימון, קליפת תפוז ועוד.

5. יש דרך מוכחת למנוע אבנים בכליות, התייעצו עם רופא אורולוג על נטילה יומיומית של פוטסיום ציטראט. מחקרים הראו כי נטילה יומיומית של פוטסיום ציטראט מפחיתה ב 93% היווצרות אבני כליה חדשות2 ובכך חוסכת גם את הסבל והכאב החוזרים.

יתרונות השימוש בפוטסיום ציטראט:

  • מפחית התקפי כאב בשל עווית כליתית לאורך שנים
  • מבסיס את השתן (מעלה pH בשתן). הבססת השתן עוזרת בטיפול ובמניעת אבני חומצה אורית ואבני ציסטין
  • מעלה את רמות הציטראט בשתן ובכך מסייע בעיכוב היווצרות אבנים מסוג סידן אוקסלט וסידן פוספאט ובמניעתן

 

References:
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות