צלקות בילדים: צלקת בעור, צלקת בנפש?

חבלות ופציעות רווחות בכל האוכלוסייה אך שכיחות הרבה יותר בילדים ובני נוער מאשר במבוגרים. כמו כן, השלכותיהן חמורות יותר. ילדים ובני נוער נוטים להיפצע בזמן משחק בבית, בחצר הגן או ביה"ס, במגרש המשחקים, בפעילות ספורט שונות כמו רכיבה על אופניים וכו'.

דו"ח ארגון בטרם (7) משנת 2011 קובע שבישראל, שיעור פציעות הילדים גבוה מאוד באופן יחסי במשך כל השנה ובחודשי הקיץ, במהלך החופש הגדול, הוא עולה בצורה חדה.

בסקר בקרב אוכלוסיה בוגרת בישראל ( מעל גיל 15) נמצא:

כי ל-87% מהאוכלוסייה הכללית  יש צלקת וכי אצל 63% הצלקת נוצרה כתוצאה מפציעה

כמו כן דווח כי כמחצית  מההורים לילדים עד גיל 16 דיווחו שלילדיהם יש צלקת. יותר ממחצית מההורים לא טיפלו בצלקת מעולם, או  לא ידעו מה לעשות כדי לטפל בה.

למזלנו, רוב הפציעות קלות, אינן מצריכות טיפול רפואי וההחלמה מהן קצרה, אך פציעות רבות עלולות להשאיר צלקת בולטת לכל החיים.

צלקות בילדים: צלקת נפשית לכל החיים?

כהורים אנו מודעים לכך שפציעות וצלקות הן חלק בלתי נמנע  מחיי היומיום של ילדנו.

יחד עם זאת, אנו רגישים מאוד להופעת צלקות אצל ילדנו. במיוחד כאשר מדובר בצלקות בפנים או צלקות  גדולות באזורים בולטים בגוף.

החשש נובע מהדאגה שצלקת תגרום לפגיעה אסתטית, כזו שתפגום במראה הילד,  תהפוך אותו למוקד של תשומת לב שלילית, למושא ללעג ולפגיעה במקובלות החברתית שלו.

ילד נפצע

כהורים, נרצה לעשות הכל כדי למנוע מהילד מבוכה חברתית ופגיעה בביטחון העצמי, העלולים לגרום לנזק נפשי ארוך טווח שילווה אותו גם בחייו הבוגרים.

במקרה כזה, מטרתנו תהיה להביא לתהליך ריפוי מהיר של העור שנפצע, טשטוש והעלמת הצלקת מהר וטוב ככל האפשר.

למזלנו, לילדים יש יכולת ריפוי רקמות גבוהה (רגנרציה), מה שמגדיל את הסיכוי שבעזרת טיפול מתאים ובמועד נוכל להשיג תוצאות החלקה וטשטוש מעולים, בשימוש בתכשירים המיועדים לכך כדוגמת ג'ל סיליקוני רפואי.

ממספר מחקרים קליניים עולה כי טיפול בצלקות באמצעות ג'ל המורכב מ- 100% סיליקון רפואי, מאיץ את שיפור מראה הצלקת ומקצר משמעותית את תהליך ההחלמה.

מהי צלקת?

צלקות הן סימנים הנשארים על העור לאחר החלמה מפציעה, כוויה או חתך כתוצאה מהליך רפואי. כאשר העור נפגע, מתחיל תהליך טבעי של ריפוי ואיחוי הרקמות.

בתהליך זה הגוף מייצר כמות גדולה יותר של חלבון הקרוי קולגן המסייע לעור להחלים, להתחזק ולמנוע דימום וזיהום. במקום נוצרת רקמה חדשה המכילה קולגן שהתאגד באזור ונוצר גלד המחליף את העור. עם הזמן, הקולגן מתפרק ולעיתים נשארת צלקת חלקה, רכה ובהירה.

פעוט

ישנם מצבים בהם הרקמה אינה מצליחה להתאחות באופן מושלם. נוצרת במקומה רקמת עור חדשה בעלת מרקם ואיכות שונים מהרקמה שמסביב לה.

לפעמים, הצלקת יכולה להתפתח בצורה בולטת ובמקרים נדירים, יכולה לא להשתקם כראוי ולהתפתח לצלקת שאינה תקינה. הצלקת הלא תקינה עשויה להתבטא במגוון סימפטומים: יכולה להיות מגובהת או אדומה, לגרום לתחושת גירוי או כאב, להציב קשיים בביצועים יומיומיים כמו תחושת כאב גירוי חזק של המקום ועוד.

לעתים היא מוגבלת למקום הפציעה ולפעמים היא גדלה מעבר לכך- צלקת קולואידית.

במצב זה, הצלקת עשויה להפריע לתנועה, במיוחד אם היא נמצאת באזורים הקרובים למפרקים, וגם להשפיע על המראה האסתטי של העור. הפרעה כזו יכולה לגרום לחוסר נוחות פיזית ונפשית, ולהפוך את התנועה למסובכת ולא נעימה.

שינוי ברקמת הצלקת יכול להתרחש מיד אחרי הפציעה או תקופה ארוכה אחריה.

יתרונות הג'ל עבור טיפול בצלקות:

  • השימוש בג'ל רפואי הינו דרך בטוחה לשיפור מראה הצלקת (6)

  • בטוח לשימוש בקרב ילדים (3)
  • קל ונוח לשימוש, הג'ל מתייבש במהירות לאחר המריחה.
  • שקוף, חסר צבע וריח, לכן אינו מפריע לחיי היום יום.( ניתן למרוח לפני הגן או ביה"ס)

  • ניתן להשיג ללא מרשם רופא אך כמובן שמומלץ להתייעץ גם עם רופא העור או הילדים

חשוב להבין כי המניעה של התפתחות צלקת סמוך לזמן הפציעה היא משימה לא פחות מורכבת מאשר התמודדות עם הצלקת לאחר שהיא כבר התפתחה באופן מלא. ככל שנעזרים בתכשירים מוקדם יותר, יש סיכוי טוב יותר להפחית את הבעיות ולשפר את מראה הצלקת. השיפור הטוב ביותר במראה הצלקת יהיה כאשר מתחילים להשתמש בג'ל רפואי כבר בשלבי האיחוי הראשוניים של הפצע, וממשיכים בשימוש בו לתקופה שצויינה בעלון לצרכן.

References:

סקארלס
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות