10 דרכים להקלה על גזים אצל תינוקות

אתם מוצאים את עצמכם עם תינוק שלא מפסיק לבכות ולצרוח על הידיים? מרגישים חסרי אונים אל מול סבל התינוק הקטנטן שלא מפסיק לבכות?

ייתכן שהקטנצ'יק שלכם סובל מגזים.

גזים אצל תינוקות (או קוליק- כאבי בטן עוויתיים אצל תינוקות) שכיחים ונפוצים.

התופעה מאוד מתסכלת וההורים מוצאים את עצמם חסרי אונים מאחר ואין אבחון ופתרון חד משמעי.

הכאבים מופיעים בד"כ בגיל שבועיים ועוברים מעצמם בסביבות גיל ארבעה חודשים פחות או יותר. (ייתכנו כמובן תינוקות שיסבלו מהתופעה כבר בגיל ימים בודדים).

תינוק ישן

כיצד נדע לזהות שמדובר בתופעת גזים לתינוק?

ההגדרה הרפואית מדברת על "חוק השלוש": אם לתינוק אין בעיות רפואיות ידועות והוא סובל מהתקפים של כאב בלתי מוסבר למשך יותר משלוש שעות ביום למשך לפחות שלושה ימים בשבוע, למשך לפחות שלושה שבועות, ייתכן שהוא סובל מגזים.

כמובן שגם תינוקות החורגים מהגדרה זו יכולים להיכלל בקבוצת הסובלים.

סימנים נוספים לכך שהתינוק שלכם סובל מגזים:

 • ההתקפים, כאבי בטן עוויתיים ופתאומיים מתרחשים בד"כ בשעות הערב ועלולים להחמיר לאחר ארוחות.

  (גם כאן זה לא חד משמעי- יש הסובלים מההתקפים במשך כל היום)

 • ההתקפים מלווים בבכי, התפתלויות, אגרוף הידיים, קרוב הרגלים לבטן והאדמת הפנים.
 • יציאת גזים

בכל מקרה, חשוב לגשת עם התינוק לרופא המטפל, על מנת לקבוע שאכן מדובר בקוליק, ולא בבעיה אחרת.

מה הסיבה לתופעה?

עדיין לא ממש ידוע בוודאות.

קשר לתזונה של התינוק או תזונת האם המניקה לא הוכח באופן חד משמעי.

ישנן מספר גורמים שייתכן ויש להם קשר לתופעה כמו חוסר בשלות של מערכת העיכול, אלרגיה או רגישות ללקטוז וכו' אך מחקרים רבים שנערכו בנושא, עדיין לא הצליחו להוכיח או לבודד סיבה אחת לגזים.

מה בכל זאת אפשר לעשות להקל על גזים אצל תינוקות?

תופעת הגזים אצל תינוקות חולפת מעצמה בסביבות גיל 3 חודשים פחות או יותר, אולם ישנן דרכים לטיפול בתינוקות במהלך התקופה:

 1. מגע, מגע, מגע! החזיקו את התינוק בידיים. מגע, חום ואהבה הינם צרכים בסיסים של תינוקות ותמיד מרגיעים. האופציות הן מגוונות, בדקו מה הכי טוב עבור תינוקכם:

  • מגע עור לעור ("קנגרו") – למגע זה עם התינוק יש יתרונות רבים והוא עשוי להרגיע ולהקל על התינוק הסובל מאי שקט כתוצאה מגזים.
  • החזיקו את התינוק בתנוחות שעשויות להקל על הכאבים כמו תנוחת "נמר על עץ". בתנוחה זו בטן התינוק נמצאת על אמת היד של ההורה והלחץ הקל על הבטן עוזר בשחרור הגזים והקלה על הכאב. ניתן לשלב תנוחה זו עם תנועה.
  • תנוחת ערסול יכולה אף היא להקל על כאבי הבטן. ניתן להיעזר במנשא וכך משיגים גם תנוחת ערסול וגם הפחתת זמן נשיאת התינוק על הידיים.

 2. הרימו את התינוק לגיהוק באמצע או לאחר הארוחה על מנת להפחית את כמות הגזים. גזים נגרמים בדרך כלל על ידי בליעת אויר ופירוק תקין של מזון בלתי מעוכל. בליעת אויר במהלך האכילה ובמהלך בכי, יכולים לגרום לעודף גזים בגופו הקטן של התינוק.
 3. כדור הפיזיו מההיריון? עדיין שימושי. שבו על הכדור וקיפצו בעדינות כשהתינוק בזרועותיכם.
 4. עסו את התינוק: לעיסוי תינוקות יש יתרונות רבים. עיסוי קל ועדין בבטן, הנעשה כמו שצריך (רצוי בהדרכה נכונה), יכול להקל על התופעה. קיפול רגלי התינוק בעדינות לכיוון הבטן ואז שחרורם יכול לסייע בשחרור גזים. חיזרו על התנועה הזאת מספר פעמים.
 5. פעולת מציצה: פעולה שמאוד מרגיעה תינוקות ועוזרת להם להתגבר על כאב. הנקה יכולה להרגיע אך יש לשים לב ולהימנע מהאכלת יתר שגם לא עוזרת במצב של גזים. מכיוון שבכי לא תמיד מעיד על רעב כדאי לנסות אופציות אחרות להרגעה לפני שמנסים להאכיל. מציצת מוצץ (אם התינוק לוקח) או אצבע נקייה של ההורה יכולה להיות אופציה טובה.
 6. עטפו את התינוק בשמיכה דקה מהודקת או חיתול בד טטרה. העיטוף יוצר תחושה של מוגנות ושל חיבוק. חשוב להקפיד שההידוק לא חזק מדי ושהתינוק יכול לנשום בקלות.
 7. השמיעו מוזיקה עדינה או מונוטונית ("רעש לבן"- טפטוף גשם ,גלי ים, עצים ברוח). התינוק רגיל לרעשים ששמע ברחם וכשאנחנו משמיעים לו את המקצבים הקבועים הנ"ל אנו עוזרים לו להירגע.  גם לשיר בעצמכם לתינוק יכול לעשות את העבודה.
 8. תנועה: נדנדו את התינוק בתנועה איטית וחזרתית האומרים כי מדמה את התנועתיות ברחם. יש תינוקות שנסיעה במכונית או טיול בעגלה מרגיע אותם.
 9. עשו אמבטיה חמימה: ישנם תינוקות ששהייה במים חמימים וצליל המים מאוד מרגיע אותם.
 10. ישנם תכשירים שונים לטיפול והקלה בתופעת הגזים אצל תינוקות. וודאו שמדובר במוצרים המאושרים ע"י משרד הבריאות.

זכרו – בקשו עזרה והתאזרו בסבלנות. מדובר במצב זמני שיחלוף במהרה!

בייביזים
מאמרים נוספים

  הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות