טיפול בצלקת לאחר ניתוח קיסרי

בשעה טובה היגיע הרגע המאושר ואת לאחר הלידה הקיסרית, חובקת בחיקך את תינוקך האוצר הגדול מכל, או שבקרוב את מיועדת ללדת בהליך קיסרי. אז כנראה שגם את אם נמנית על 20% מהנשים בישראל, שילדו או תלדנה בניתוח קיסרי.

המידע הנ"ל חשוב ומיועד עבורך, ויוכל לעזור לך לרפא ולמזער את הצלקת שנשארה לאחר הלידה הקיסרית.

כאם טרייה, או זו העומדת ללדת בקרוב, הדבר החשוב ביותר הוא שתינוקך יגיע לעולם בדרך בטוחה בריא ושלם. במקרה שלך זה כנראה בניתוח קיסרי. החתך שנותר לאחר הניתוח הוא עדות לנס החיים שהתרחש עם בואו לעולם של תינוקך היפה.

ובכל זאת, אך טבעי מצדך לרצות לחזור לעצמך מכל הבחינות, ולעשות כל שביכולתך למזער את הנזק הנגרם לגופך ולהביא לריפוי, טשטוש הצלקת ומזעור הסימן שנשאר.

ניתוח קיסרי הוא הליך ניתוחי בו מבצעים חתך בבטנה ורחמה של אישה הרה כדי להוציא מתוכם את העובר או העוברים ואת שלייתם.

ניתוח קיסרי יכול להיות מתוכנן מראש (ניתוח אלקטיבי) אם אותרה מראש בעיה שמחייבת זאת או אם האישה מעוניינת בכך משיקולים שונים, והוא יכול להיות בלתי מתוכנן (דחוף ואף בהול) אם מתעוררת בעיה בזמן תהליך הלידה.

קיימות גישות שונות לניתוח קיסרי, אך הדרך המקובלת ביותר כיום לבצעו הינה בחתך רוחבי נמוך בקו הביקיני, בדופן הבטן ודרך הרחם.

טיפול לאחר ניתוח קיסרי

במהלך הניתוח, הרופא המיילד מבצע חתך בבטן התחתונה סמוך לקו הביקיני , דרכו יצא התינוק לאוויר העולם. לרוב החתך יעשה רוחבית, אך לעיתים נדירות ובמקרים ספציפיים בלבד ייתכן שהרופאים יבחרו לעשות חתך לאורך קו האמצע בבטן.

בשתי הגישות תיווצר צלקת, שעלולה לפגוע במראה, בתפקוד ו/או בדימוי הגוף, וכתוצאה מכך בדימוי העצמי.

צלקת נוצרת לצורך איחוי החתך הניתוחי, על ידי תפירה של שכבות העור. התהליך יוצר רקמת חיבור וקולגן הנראית לעין ויוצרת את המראה הצלקתי.

 צלקות יכולות להתפתח מורמות מעל פני עור- צלקות אטרופיות, שקועות מתחת לפני העור או צלקות קולואידיות – מורמות מעל פני העור וחורגות מגבולות החתך המקורי.

חוסר הנוחות שעלול להיגרם על ידי רקמת הצלקת יכול להקשות על פעילויות שונות כמו הרמת משקל.

החלמה מלאה מניתוח קיסרי עשויה לקחת מספר חודשים, אך גם לאחר ההחלמה לפעמים הצלקת נותרת אדומה, מוגבהת ולא אסתטית.

צלקות יכולות להפריע אסתטית, אך מעבר לכך ועלולים להילוות להן סימפטומים כמו, גרד, רגישות, כאב, הפרעה בתנועה ,הפרעות שינה, ועוד..

ניתוח קיסרי

אופן ריפוי הצלקת מושפע מגורמים רבים: גנטיקה, סוג עור, זיהום מקומי, מתח על שולי הפצע, ועוד

חלק מהנשים  עשויות לפתח השלכות נפשיות כגון ירידה משמעותית בביטחון העצמי, דימוי גוף ירוד חרדה ודיכאון.

שלבי טיפול בצלקת מניתוח קיסרי:

בסיום הניתוח, סוגרים את החתך החיצוני בעור באמצעות סיכות או בעזרת תפרים נמסים וחובשים את באזור. לאחר מספר שעות, כשמקימים את היולדת בפעם הראשונה מהמיטה, מסירים את החבישה ומרגע זה החתך נשאר חשוף לאוויר ויכול לבוא במגע עם הבגדים התחתונים. בשלב זה אפשר וגם רצוי מאוד להתקלח ולרחוץ את אזור הצלקת היטב במים וסבון מספר פעמים ביום או על פי הנחיית הרופא.

לאחר הסרת הסיכות והתפרים וברגע שהחתך  נסגר ואין מסביבו אדמומיות, דימום או הפרשה כלשהי זה הרגע להתחיל הטיפול ברקמת הצלקת שנותרה.

75% מרופאי העור ממליצים על שימוש בתכשיר המכיל ג'ל סיליקוני לשיפור מראה הצלקת.

ממחקרים עולה כי ג’ל סיליקוני:

  • משפר את מרקם הצלקת ב 86%
  • משפר את צבע הצלקת ב84%
  • משטח את גובה הצלקת ב68%
  • בנוסף לשיפור האסטטי של מראה הצלקת, הג'ל הסיליקוני מפחית גרד ואי נוחות הנגרמת כתוצאה מהצלקת.

עד מתי ניתן עוד להשפיע על מראה הצלקת?

חלון ההזדמנויות לטיפול בצלקת מהניתוח הקיסרי, וצלקות בכלל, הוא סביב שנתיים עד שלוש. נתון זה משתנה מעט מאישה לרעותה.

אך ללא ספק בכדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר בטשטוש והעלמת הצלקות רצוי להתחיל לטפל בתכשיר המכיל ג'ל סיליקוני שקוף, מתייבש מהר ונוח לשימוש, מיד עם סגירת החתך ועד כשנתיים שלוש כל עוד הצלקת עדיין אדומה מגרדת ומורגשת או עד שמושגת התוצאה הנדרשת.

 

References:

סקארלס
מאמרים נוספים

    הנכם מוזמנים לשיחה ששווה לכם בריאות